Record Italiani Adaptive | Concept2

Record Italiani Adaptive

In accordance with Concept2 record requirements, all of the 1000 metre records listed below were rowed at a Concept2 sanctioned indoor rowing event with witnesses present, and without the use of Slides. Season represents the Ranking Season, which runs from May 1–April 30 every year.

Concept2 recognises adaptive Italian records for the following adaptive classifications:

  • PR1 (Arms and Shoulders)
  • PR2 (Trunk and Arms)
  • PR3 Overall (Leg, Trunk and Arms)
  • PR3 (PD) (Leg, Trunk and Arms—Physical Disability)
  • PR3 (AK) (Leg, Trunk and Arms—Above the Knee Amputee)
  • PR3 (VI) (Leg, Trunk and Arms—Visual Impairment)
  • PR3 (ID) (Leg, Trunk and Arms—Intellectual Disability)
  • PR3 (SA) (Leg, Trunk and Arms—Single Arm)
  • FES (Functional Electrical Stimulation)
  • FES (AR) (Functional Electrical Stimulation with Assisted Return)
30 Minutes
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 19-29 Francesco Maria Maglione 2021
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile Murcarolo 2020
PR2 40-49 Alberto Quagliato SC Caprera 2021
PR3 (VI) 19-29 Lorenzo Bernard Canottieri Armida 2020
PR3 (PD) 19-29 Alessandro Brancato RYC Savoia 2021
Female
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 40-49 Anila Hoxha CUS Torino 2021
PR3 (Overall) 19-29 Greta Muti Olona 1894 2021
6000 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 19-29 Giacomo Perini Circolo Canottieri Aniene 25:05.0 2022
PR3 (VI) 19-29 Lorenzo Bernard S.S. Murcarolo 20:11.5 2020
500 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 15-16 Michele Di Dio Rowing Catania 3:51.7 2021
PR1 19-29 Giacomo Perini C.C. Aniene 1:49.4 2022
PR1 30-39 Davide Brundu Tula Elettra 2:39.7 2021
PR2 50-59 Gian Fillippo Mirabile 1:37.6 2020
PR2 40-49 Alberto Quagliato S.C. Caprera 1:31.9 2020
PR3 (Overall) 15-16 Gabriele Di Dio Rowing Catania 2:28.9 2021
PR3 (Overall) 19-29 Alessandro Brancato RYCC Savoia 1:31.9 2020
PR3 (ID) 19-29 Alessandro Aiello S.C. Telilmar 1:43.5 2021
PR3 (PD) 50-59 Luca Agoletto C.C. Aniene 1:40.3 2021
Female
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR3 (ID) 19-29 Marta Piccininno Canottieri Irno 1:51.9 2022
PR3 (PD) 19-29 Ludovica Tramontin C.C. Aniene 1:45.3 2021
2000 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 19-29 Giacomo Perini CC Aniene 7:48.4 2022
PR2 55-59 Daniele Stefanoni CC Aniene 7:08.9 2022
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile Società Sportiva Murcarolo 7:03.2 2020
PR3 (Overall) Lorenzo Bernard Canottieri Armida 6:11.0 2020
PR3 (VI) Lorenzo Bernard Canottieri Armida 6:11.0 2020
PR3 (ID) 15-16 Elio Piccininno 8:07.7 2021
PR3 (ID) 19-29 Lorenzo Mazzoletti S.C. Menaggio 7:07.6 2021
PR3 (PD) 19-29 Alessandro Alfonso Brancato 6:38.7 2021
PR3 (PD) 40-49 Tommaso Schettino CC Aniene 6:42.1 2022
PR3 (PD) 55-59 Luca Agoletto C.C. Aniene 7:09.6 2021
Female
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 Laura Morato 10:31.1 2022
PR3 (Overall) 19-29 Ludovica Tramontin CC Aniene 7:33.0 2022
PR3 (ID) 19-29 Marta Piccininno 8:42.4 2023
PR3 (SA) Greta Muti Rowing Club Canottieri Olona 7:28.2 2020
1 Minute
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 50-59 Carmelo Barcella Rowing Team Catania 2023
PR1 17-18 Michele di Dio Rowing Team Catania 2023
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile 2020
PR3 (ID) 15-16 Davide Impegnoso Rowing Team Catania 2023
PR3 (ID) 19-29 Giuseppe Vinciguerra Rowing Team Catania 2022
PR3 (ID) 30-39 Andrea Pagliaro 2023
PR3 (PD) 17-18 Gabriele Di Dio Rowing Team Catania 2023
Female
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR3 (ID) 19-29 Giordana Ferro Rowing Team Catania 2023
PR3 (ID) 40-49 Alessandra Papale Rowing Team Catania 2023
100 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR1 50-59 Massimo Spolon A.S.D. Canottieri Gavirate 0:19.7 2022
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile 0:18.5 2020
PR3 (PD) 19-29 Alessandro Alfonso Brancato 0:16.5 2022
1000 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile S. S. Murcarolo 3:25.5 2020
PR3 (ID) 15-16 Eduard George Paduraru Esperia TO 4:06.6 2022
PR3 (ID) 17-18 Edoardo Giacometti Esperia Torino 4:22.6 2022
PR3 (ID) 19-29 Lorenzo Mazzoletti Menaggio SC 3:15.8 2022
PR3 (ID) 30-39 Francesco Saverio Di Donato Accademia del Remo 3:07.2 2022
Female
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR3 (ID) 19-29 Marta Piccininno CC Irno 4:09.1 2022
PR3 (ID) 17-18 Vittoria Manolino Esperia Torino 5:01.9 2022
10,000 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile 39:03.1 2020
60 Minutes
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gianfilippo Mirabile S. C. Murcarolo 2020
PR3 (VI) 19-29 Lorenzo Bernard Canottieri Armida 2020
4 Minutes
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Carlo Calcagni 2021
5000 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile Canottieri Murcarolo, Genova 20:34.8 2020
21,097 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile Murcarolo 1:23:10.5 2021
42,195 Meters
Male
Classification Age Category Nome City/State Tempo Season
PR2 50-59 Gian Filippo Mirabile S.C. Murcarolo 2:55:23.7 2020